Pridruži nam se

Želiš li biti franjevac Bosne Srebrene?
NA PUTU DO FRANJEVAŠTA
Božićno pismo Generalnog ministra Reda Manje braće fra Massima Fusarellija
25.12.2023.Rim

Svoj braći našega Reda
Kontemplativnim sestrama naše obitelji
Sestrama TOR-a te braći i sestrama povezanima s našim Redom

«Ovo je dan što ga učini Gospodin: kličimo i radujmo se u njemu! Jer nam je presveto ljubljeno Dijete darovano, rodilo se za nas na putu, i bi položeno u jasle, jer za nj ne bijaše mjesta u svratištu»

Tako je sveti Franjo molio sa svojom braćom na Božić.

Draga braćo i sestre želim učiniti isto s vama, u ovo vrijeme došašća i Božića 2023., vrijeme koje je prošarano sjenama i bljeskovima rata i nasilja u mnogim dijelovima svijeta, ne samo u Svetoj Zemlji, gdje se Gospodin želio siromašan roditi i umrijeti, a njegova se agonija nastavlja i danas.

Prvi poziv gornjega Franjinog „psalma“, poziv je na radost, koji se danas čini težim nego ikad: kako možemo biti sretni usred tolikih smrti i pred neizvjesnom budućnošću? Imamo li pravo na radost kad su toliki lišeni mira i samog života?

Kako danas iskusiti i naviještati radost došašća i Božića?

Vjerujem da se od nas traži da naučimo prepoznati što nam koči iskustvo radosti i mira.

Skrećem stoga pozornost na prisutnost onih «zlih misli» u nama - kako ih naziva duhovna tradicija - koje su doslovno saboteri radosti i mira.

Proždrljivost (pohlepa) iskrivljuje naš odnos s hranom, zavaravajući se da se prejedamo kako bismo bili siti te stoga sretni. I ne samo to, ona pokreće požudu, koja nam iskrivljuje odnos s tijelom i spolnošću, koja se više ne doživljava kao prostor susreta, nego posjedovanja.

Srdžba iskrivljuje naš odnos s drugima, jer nas uvrće u naše ideje i pozicije koje onda branimo pod svaku cijenu. Tako se u nama pokazuju taština i oholost, koje narušavaju odnos s onim što činimo kao i sa samim Bogom, jer smo u potpunosti zauzeli taj prostor odnosa.

Radi straha od smrti, grabimo sve, a tako nam se otkriva škrtost, iskrivljen odnos prema stvarima i novcu. Osim toga, tu je i druga misao koja iskrivljuje naš odnos prema prostoru, bezvoljnost, mračno zlo koje nas napada usred života, tjerajući nas da vjerujemo da će nam neka druga mjesta i poslovi biti bolji i da to nitko ne razumije, ostavljajući nas još uvijek u središtu svega. Nema radosti ako tako živimo i zato nas napada tuga, koja deformira naš odnos s vremenom, još skraćeno bolnim osjećajem da sve prolazi.

Htio sam se vratiti tim korijenima iskonskog zla koje je u nama, jer nas nasilje terorizma i rata, sa svime što ono donosi, dovodi u dodir s dubokim mislima i osjećajima koji nagrizaju mir i radost.

Možemo ovdje otkriti da smo suodgovorni za zlo prisutno u svijetu, koje teži zamijeniti Boga. Zlo nije šala. Sveti Pavao kaže da postoji nešto što priječi punu objavu Gospodinovu «u sjaju njegova dolaska», a mi ne znamo tko je ili što je to. No, znamo da smo hodočasnici i stranci u ovoj borbi i budni u iščekivanju dolaska Gospodinova. Zato, iako dramatični, ne plaše nas znakovi vremena u kojem živimo. Zapravo, dok čekamo Gospodina, čitajmo ih pozorno i u vjeri, da On svojom ljubavlju promijeni naša srca i djela, «da Bog bude sve u svemu».

Dopustimo stoga Gospodinu koji dolazi rasvijetliti tamu u nama i otvoriti nas krepostima koje nam Duh ulijeva: kako nas podsjeća sveti Franjo, to su radost i jednostavnost, siromaštvo, poniznost, milosrđe i poslušnost: upravo te krjeposti zbunjuju zle misli i usmjeravaju nas prema Gospodinu, tako da provre radost vjere i nasljedovanja Krista, za vedar život koji nije rezigniran ni tužan.

Taj je hod moguć Franjinim stopama, koji je u Grecciu dočekao dolazak Gospodinov u euharistiji, gdje se «danomice ponizuje, kao kad je sišao s kraljevskih prijestolja u krilo Djevice; danomice dolazi ka nama u poniznu obličju; danomice silazi iz krila Očeva na oltar».

Gospodinovo poniženje nam otvara put do izvorâ mira i radosti, sa svim stvorenjima. Naime u Euharistiji se možemo vratiti k Ocu, u Kristu i snazi Duha, ovom stvorenju koje «uzdiše i muči se u porođajnim bolima sve do sada».

Mir, radost i uzdah stvaranja: ne neka jeftina radost, već savršena radost koja je u Franji sazrela od Božića u Grecciu do susreta s Gospodinom na La Verni.

Još nas prati, s mnogim ljudima dobre volje ovoga vremena, prema radosti otkrivenoj u Djetetu koje se rađa na putu, poput mnogih koji danas bježe od ratova, gladi i nepravde.

Jednostavna i istinska radost, koja nam daje predokus povratka Gospodina, kojega zazivamo: Maranatha, dođi Gospodine Isuse! Nedostaješ nam i danas s boli osjećamo tvoju šutnju. Je li upravo u toj žalosti odsutnosti dolazi k nama ususret? Nisi daleko od nas, daš se prepoznati. Daruj nam vjeru Marijinu, sposobnu čekati!

Uz najljepše želje za došašće i Božić Gospodinov, ispunjen njegovim mirom za sve.

Rim, 29. studenog 2023.

800 godina od odobrenja Potvrđenoga Pravila

Vaš brat i sluga,

Fra Massimo Fusarelli, ofm
generalni ministar