Pridruži nam se

Želiš li biti franjevac Bosne Srebrene?
NA PUTU DO FRANJEVAŠTA
Putovima Marije od Bosne
2.10.2018.Helfenstein/Geisslingen

Spomen na Mariju od Bosne (Kotromanić) po osmi put su obilježiti vjernici Hrvatskih katoličkih zajednica Bl. Jakov Zadranin-Göppingen i Sv. Leopold Bogdan Mandić - Geislingen.

Euharistijsko slavlje na ruševini starog grada Helfensteina u Geislingenu, gdje je Marija od Bosne i živjela udavši se za grofa Ulricha V. od Helfensteina (1352.) u nedjelju, 30. rujna  predvodio je župnik župe Marije Majke Crkve iz Subotice vlč. dr. Marinko Stantić u koncelebraciji s voditeljem HKM Giessen fra Marijanom Petričevićem i domaćim dušobrižnikom fra Ivicom Jurišićem.

Pozdravljajući vjernike, fra Jurišić je naglasio kako je ovo obnova uspomene na dobrotvorku, sunarodnjakinju Mariju Kotromanić. Uvodeći u slavlje vlč. Stantić je naglasio kako je spomen na Mariju Kotromanić prigoda posvijestiti si da ne zaboravljamo svoje bez obzira gdje se nalazili. „Ovdje nas je povezala ljubav prema Bogu i prema njoj, i prema hrvatskom narodu kako bi bili ujedinjeni u ljubavi zajedno slavili Gospodina, i zahvaliti mu za sva divna djela koja nam je udijelio“.

U homiliji je fra Petričević istaknuo što mu je zajedničko s Marijom Bosne, iako ih vremenski dijeli više stoljeća.

Ona je iz roda Kotromanića, a isto je njeno i moje rodno mjesto, Kraljeva Sutjeska. Njezin otac je njoj fizički otac, a meni moj duhovni otac. Možda se pitate kako jedan ban može jednom fratru to biti? Za vrijeme njezinog oca, 1339. osnovan je samostan koji živi i danas, a taj samostan čuva, temelje njezine rodne kuće, rekao. Kratko se osvrnuo na samu obitelj Kotromanić važnu u 14. stoljeću, a posebno žene iz obitelji. Istaknuo je, kako je obitelj vezana s kraljevskim kućama. Marijina baka bila je iz Mađarske, njezina sestra je bila udata za Mađarskog kralja Ludovika, dok je Tvrtko Kotromanić u njezinoj rodnoj Sutjesci proglasio 1390. kraljem Primorjem, Dalmacije i Hrvatske. Strahotu je obitelj doživjela 1433. dolaskom Turaka, kralj je zaklan, obitelj se razišla, ostala je samo jedna žena koja je pokušavala vratiti posjed, ali bez uspjeha. Po izvorima nju je udala njezina baka. Ona je bila vojvotkinja, a njezin suprug grof, pa je njemu bila čast oženiti ženu plemenitog roda. Imali su devetero djece, šest sinova i tri kćeri. Od sinova samo se jedan oženio, dok trojica su bili svećenici, a najstariji je postao nadbiskup Kalocse. Umrla je 27. travnja 1403.

Uvijek je bilo vrijednih osoba našeg hrvatskog naroda koji su živjeli svugdje po svijetu, ali su zaboravljeni. Drago mi je da ste vi ovdje ostali čuvati uspomenu na svoje. Vas je ovdje puno, nemojte ostati ovdje na brdu, probajte i nju svesti u naselje Geislingen, dajte joj ulicu ili neko obilježje, jer je to najveća žena obitelji Helfensteina i na to trebate biti ponosni. Ako mi ne budemo učili svoju povijest i širili je, prenosili na nove generacije, drugi neće. Uvjeren sam da joj je Gospodin Bog kao majci devetero djece davno uveo u kraljevstvo nebesko, a mi molimo da se nađemo s njom, riječi su kojima je fra Petričević zaključio propovijed.

Po završetku mise, vjernici su ostali na zajedničkom ručku.

Skupina mladih župe Marije Majke Crkve iz Subotice predvođeni svojim župnikom vlč. dr. Marinkom Stantićem 29. i 30. rujna gostovala je u Hrvatskoj katoličkoj zajednici sv. Leopolda Bogdana Mandića u Geislingenu. U nedjelju, 30. rujna na ruševini starog grada Helfensteina izveli su predstavu „Pred vratima raja“ za koju je tekst napisao vlč. Stantić.

Ovom poučnom komedijom posvijestili su vjernici kako je važno razmišljati o vlastitom životu, i o tome kako je zaista sve „zapisano“ u vječnoj knjizi koja će se svima jednoga dana otvoriti kad se nađu pred vratima raja.

Marija Belošević